18 sierpnia 2010

Zdrowie psychiczne Jarosława Kaczyńskiego


W ostatnim numerze Polityki odnalazłem ciekawy wywiad z dr Elżbietą Zdankiewicz-Ścigałą, w którym rozmówczyni dokonuje analizy psychologicznej ostatnich zachowań Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się, że większość wypowiedzi uznanych przez opinię publiczną za wichrzycielskie, idealnie wkomponowuje się w schematy zachowań osób dotkniętych śmiercią kogoś bliskiego. Czym grozi jednak publiczne przeżywanie traumy?


Wywiad - w mojej opinii - broni się sam; argumentacja głównej hipotezy wydaje się być racjonalna. Pani traumatolog pewnie stwierdza, że zarówno doszukiwanie się udziału Donalda Tuska w katastrofie smoleńskiej jak i nieuznanie prezydentury Bronisława Komorowskiego przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości to nic więcej, jak kolejny etap przeżywania żałoby po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Według rozmówczyni Martyny Bundy etap tak irracjonalnych reakcji i wypowiedzi, u osoby całkowicie zdrowej psychicznie, powinien zakończyć się między czwartym a szóstym miesiącem od tragedii. Czyli... najpóźniej do połowy października powinniśmy być świadkami przemiany Jarosława Kaczyńskiego. Kolejnej.

Problem Jarosława Kaczyńskiego polega na tym, że jest on postacią publiczną. Dr Zdankiewicz-Ścigała twierdzi nawet, że prezes PiS jest osobą prywatną jedynie w pięciu procentach; reszta - to już jaźń publiczna. Dlatego też wszyscy jesteśmy widzami tego spektaklu; Jarosław Kaczyński z racji swej pozycji politycznej oraz medialności ma w ręku wystarczające narzędzia, by eskalować swoje emocje i poszerzać nimi społeczny dyskurs.

Wydaje mi się, że to między innymi z tego powodu środowiska dotąd sprzyjające największej partii opozycyjnej (włącznie z samymi jej politykami) od jakiegoś czasu dystansują się od prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Począwszy na Rzeczpospolitej i jej redaktorze naczelnym, na europośle Migalskim kończąc. Do tego grona zaliczam również polityków, którzy - aktywni przed wyborami prezydenckimi - niemal zniknęli z pierwszych stron gazet. Mówię oczywiście choćby o pośle Poncyliuszu czy posłance Kluzik Rostkowskiej, którzy to napędzali byli kampanię swojego szefa, teraz zaś zapadli się jak kamień w wodę. Dystans do prezesa PiS jest odczuwalny; widać go w niektórych wypowiedziach dotychczasowych sprzymierzeńców byłego premiera.

Jeżeli Jarosław Kaczyński prędko nie otrzęsie się z traumy po utracie swojego brata, jego partię może czekać spektakularny rozłam. A wtedy nikt nie zaprzeczy, że Prawo i Sprawiedliwość zjadło własny ogon; co gorsza, zatruło się nim. Mówię "co gorsza" ponieważ opozycja jest potrzebna w każdej demokracji; w tak młodej i niedoświadczonej jak polska - szczególnie. A PiS w roli opozycjonisty spisywał się stosunkowo dobrze.

Dlatego też wierzę i trzymam kciuki za zdrowie psychiczne Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli wierzyć teorii psychologii, niebawem powinien on wyjść z dołka i potwierdzić swoją silną pozycję w partii. Poglądowo różnimy się jak ogień i woda. Ale od nikogo innego, jak właśnie od niego zależy kształt i kondycja polskiej opozycji.

9 komentarzy:

  1. http://www.polityka.pl/kraj/224415,1,paranoja-polityczna.read POLECAM !!!
    Robert S. Robins, Jerrold M. Post
    „Paranoja polityczna. Psychopatologia nienawiści”, z angielskiego przełożyła Hanna Jankowska
    Paranoja polityczna
    Choroba psychiczna, dla której typowe są usystematyzowane urojenia oraz projekcja osobistych konfliktów, przypisywanych rzekomej wrogości otoczenia; chroniczna psychoza funkcjonalna, rozwijająca się w podstępny sposób. Charakteryzuje się uporczywymi, nie ulegającymi zmianom, spójnymi pod względem logicznym urojeniami, dotyczącymi przeważnie prześladowań albo związanymi z manią wielkości.
    paranoik
    Człowiek dotknięty paranoją, paranoiczny. Charakteryzujący się przesadną podejrzliwością, cierpiący na urojenia wielkości albo urojenia prześladowcze.
    (Webster’s New Universal Unabridged Dictionary)
    Zaburzenie to cechuje się nieustanną podejrzliwością i brakiem zaufania do innych, przekonaniem, że działają ze złośliwych pobudek. Osoby dotknięte paranoicznym zaburzeniem osobowości
    • bezpodstawnie podejrzewają, że są przez innych wykorzystywane, krzywdzone lub oszukiwane;
    • bez przerwy żywią nieuzasadnione wątpliwości co do lojalności przyjaciół lub współpracowników, są przekonane, że nie można im ufać;
    • niechętnie zwierzają się komukolwiek, gdyż obawiają się bezzasadnie, że to zostanie wykorzystane na ich szkodę;
    • w niewinnych uwagach czy zdarzeniach dopatrują się ukrytych znaczeń – czują się poniżone lub zagrożone;
    • bez przerwy żywią urazę – nie wybaczają zniewag ani lekceważenia;
    • dostrzegają – niewidoczne dla innych – ataki na siebie lub swoją reputację i szybko reagują gniewem albo przechodzą do kontrataku;
    • nieustannie żywią bezpodstawne podejrzenia co do wierności współmałżonka lub partnera seksualnego.
    Pionier psychiatrii Eugene Bleuler opisał w 1911 r. paranoję jako „konstruowanie na podstawie fałszywych przesłanek logicznie zbudowanego i pod wieloma względami spójnego, niepodważalnego systemu urojeń, przy czym nie występuje żadne dające się wykazać zaburzenie innych funkcji psychicznych”. (...) Paranoik jest zupełnie normalny, jeśli nie liczyć urojeń o otaczającym go zewsząd spisku i zagrożeniu. Często bywają dobrze zamaskowane, ale mogą zdominować każdą chwilę życia paranoika. Dopóki nie wkroczy w obszar urojeń, otoczenie paranoika może nie zdawać sobie sprawy, w jak bardzo wypaczony sposób postrzega on rzeczywistość.
    Termin paranoja w coraz większym stopniu zaczęto stosować nie tylko na określenie specjalnej jednostki diagnostycznej, ale w szerszym znaczeniu, odnoszącym się do cech osobowości oraz stylu bycia, dla którego typowa jest ostrożność, podejrzliwość, nadwrażliwość i skłonność do izolowania się. Ważnym elementem tego stylu jest nieprzyznawanie się do własnych niewygodnych uczuć i przypisywanie ich innym osobom. Jest to psychologiczny mechanizm obronny nazywany projekcją. (...) Choć paranoiczna postawa przejawia się w wielu dziedzinach ludzkiej działalności, najwyraźniej daje się dostrzec w niespokojnym świecie polityki, jako że należy do jego nieodłącznych cech. Szimon Peres, komentując nieufność, jaka panowała w stosunkach z jego politycznym rywalem premierem Icchakiem Rabinem, stwierdził ironicznie: – Podejrzliwość ma swój urok. Dzięki niej człowiek czuje, że ma rację i słusznie postępuje. Podejrzliwość to bardzo przyjemna rzecz...
    W skrajnym wydaniu paranoiczny styl uprawiania polityki przynosi więcej szkody niż jakikolwiek inny. Paranoicy nie mają przeciwników, rywali czy oponentów, tylko wrogów, tych zaś nie wystarczy zwyczajnie pokonać, a już na pewno nie można się z nimi wdawać w kompromisy czy ich pozyskiwać. Wrogów się niszczy.

    Gwoli zachety pozwalam sobie przytoczyc fragment artykulu. Przyznam, ze mnie dopasowanie do prezesa paranoi politycznej przychodzi z latwoscia, ale nie jestem psychologiem

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic dodać nic ująć.
    Zgadzam się że opozycja jest konieczna ale taka?

    OdpowiedzUsuń
  3. Veгy gooԁ post. I definitelу love this ωebsite.

    Keep іt uρ!
    Here is my blog post : flightsimulatortop.com

    OdpowiedzUsuń
  4. ӏf ѕome onе desires expert view abοut
    runnіng a blog aftеr that i rесommеnd hіm/her to go to see thіs blog, Keep up the nice job.
    Here is my blog post Woodworkingadvice.Net

    OdpowiedzUsuń
  5. Magnificent goods from you, man. I have understand your
    stuff previous to and you're just too fantastic. I really like what you've acquired here, really
    like what you are saying and the way in which you say
    it. You make it entertaining and you still
    care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you.
    This is really a wonderful web site.
    Here is my blog post :: extra money

    OdpowiedzUsuń
  6. In fаct when someonе doesn't understand then its up to other people that they will assist, so here it takes place.
    My webpage :: http://lottobookk.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Ι do nοt even knoω how I ended up here, but I thought thiѕ рoѕt wаѕ gгeаt.
    I dоn't know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
    My web page - blackmoldremovalpage.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Good day! I sіmply wаnt to οffer you
    а big thumbѕ up fοr the great informаtion you have here
    on this poѕt. I will bе returning tо your ωebsite for moгe ѕoon.
    Feel free to visit my web-site ; cars auction

    OdpowiedzUsuń
  9. What i dоn't understood is in fact how you are not really much more neatly-appreciated than you may be right now. You're vегy intellіgent.
    You know thereforе consіderably in tегms of this mattеr,
    made me іn my opinion consіder it from numerouѕ
    vаrious angles. Its like men anԁ women аre not involved unlesѕ it is sοmething tο accomplіsh with Lady
    gaga! Yоur ρersonal stuffѕ excellent.
    All the time ԁеal with it up!
    Also see my web page: bet at home

    OdpowiedzUsuń