21 września 2010

Dyskryminowanym rolnikiem być

Mając w pamięci mój wczorajszy komentarz, na usta cisną się słowa: uderz w stół, a PSL się odezwie. Otóż partia Waldemara Pawlaka zaproponowała projekt ustawy gwarantujący... wcześniejsze emerytury dla osób utrzymujących się z rolnictwa. Jeden z jego inicjatorów, Mieczysław Kasprzak stwierdził, że rolnicy są obecnie w Polsce dyskryminowani. W ramach zadośćuczynienia, pokrzywdzeni mogliby przechodzić na emerytury wcześniej od innych Polaków: mężczyźni w wieku 60 lat; kobiety - pięć lat wcześniej.

Patrząc na pomysł można dojść do wniosku, że rolnicze życie jest niebywałą katorgą. W końcu ulgi i ubezpieczenia to nic więcej, jak złośliwość losu. KRUS i unijne dopłaty to kłody rzucane rolnikom pod nogi. Zwolnienie z podatku dochodowego - koszmar! Pozostaje nam tylko współczuć rolnikom, a decydentom - walczyć o "równouprawnienie".

Właśnie dlatego w obronie pokrzywdzonej grupy stają ludowcy. Na otarcie łez proponują oni, by każdy, kto utrzymuje się z tej gałęzi gospodarki - poszedł wcześniej na emeryturę. Rolnictwa nigdy się nie podejmowałem; trudno mi zatem oceniać, jak ciężki jest to kawałek chleba. Widząc jednak starania PSL o utrzymanie elektoratu, podejrzewam, że polski rolnik ma naprawdę źle.

Już, dosyć ironii. Cholera jasna, przecież to wszystko nie trzyma się kupy. Musimy oszczędzać - wszyscy, bez wyjątku. Nie rozumiem zatem idei PSL. Każda i każdy z nas pracuje na rzecz świadczeń dla rolników; wszyscy razem dokładamy się do zinstytucjonalizowanego molocha, jakim jest dopieszczenie elektoratu ludowców. Pytam, dlaczego? Obecna kondycja polskiej gospodarki nie wytrzyma kolejnego bezzwrotnego obciążenia. Najzwyczajniej w świecie nas na to nie stać.

Polskie Stronnictwo Ludowe bezwzględnie walczy o głosy; w końcu wybory zbliżają się wielkimi krokami a notowania partii regularnie maleją. Szkoda tylko, że koalicjant Platformy w tym amoku spowodowanym kryzysem poparcia zatracił zdrowy rozsądek. Chwytanie się brzytwy w wykonaniu PSL to nic więcej, jak czcze gadanie bez szans na realizację. Taką przynajmniej mam nadzieję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz