13 września 2010

Krynica szansą na sukces Ewy Kopacz

Spośród wszystkich sesji i paneli na XX Forum Ekonomicznym, których miałem przyjemność być świadkiem - dyskusja o perspektywach służby zdrowia w Polsce była pod pewnymi względami najciekawsza. Pomijam fakt, że o samym fakcie zorganizowania takiego panelu (notabene z udziałem m. in. minister zdrowia Ewy Kopacz) Ministerstwo Zdrowia poinformowało dość późno. Muszę jednak przyznać jedno: była to obfitująca w najwięcej konkretów debata, na której byłem w Krynicy.

Ewa Kopacz zaprezentowała na panelu program pt. "Zintegrowany i konkurencyjny system 2014", którego nadrzędnym celem ma być wprowadzenie konkurencyjności do wszystkich instytucji służby zdrowia. Zarówno minister Kopacz, jak i pozostali uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że reforma nie jest jednokrotnym działaniem; to cały ciąg zmian i koordynacji. Sam program obejmuje natomiast wiele obszarów służby zdrowia; od zmiany polityki lekowej, przez wykorzystywanie zasobów gromadzonego osocza, na reorganizacji szkolenia kadr kończąc.

Idea została przedstawiona konkretnie; prezentacja zaś wsparta danymi liczbowymi i komentarzami specjalistów. "Zintegrowany i konkurencyjny system 2014" wygląda na dobrze przemyślany i zorganizowany. Jeśli wierzyć w zapewnienia minister Ewy Kopacz, już za cztery lata kondycja naszej służby zdrowia będzie o wiele lepsza i oparta na sprawnej i uczciwej konkurencji.

To wszystko jednak plan, który został przedstawiony dziennikarzom. Teraz przed całym resortem zdrowia krok o wiele trudniejszy, czyli wdrażanie założeń planu. Przejście od teorii do praktyki już niejednego polityka wystraszyło, niektórych też pogrążyło. Inni - nie zdążyli wprowadzić zapowiadanych zmian, nie uzyskując wotum zaufania od społeczeństwa. Ewa Kopacz na konferencji przyznała, że wprowadzenie omawianego planu wymagać będzie wiele odwagi, a kosztować może obniżeniem słupków poparcia. Ale, i w co wierzę całym sobą, ta reforma jest potrzebna i na dłuższą metę - nieukniona.

Bez wątpienia Krynica stanie się dla obecnej minister zdrowia miejscem szczególnym. Już niedługo czas pokaże, czy wystąpienie na forum będzie pierwszą złotą zgłoską w historii czy też - początkiem końca kariery Ewy Kopacz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz